Στην ολοκλήρωση του Επιχειρησιακού Σχεδίου για την εξασφάλιση των Κοινόχρηστων και Κοινωφελών χώρων (Ε.Σ.Ε.Κ.Κ.), προχώρησε ο Δήμος Αμαρουσίου έχοντας διασφαλίσει χρηματοδότηση από το Πράσινο Ταμείο, στο πλαίσιο του χρηματοδοτικού προγράμματος «Δράσεις Περιβαλλοντικού Ισοζυγίου», στον άξονα Προτεραιότητα 2 «Αστική Αναζωογόνηση & Λοιπές δράσεις Περιβαλλοντικού Ισοζυγίου».
![](https://voreianews.gr/wp-content/uploads/2024/02/image-1.png)
Η υλοποίηση του Επιχειρησιακού Σχεδίου έχει στόχο να καταστεί εφικτή η διασφάλιση των κοινόχρηστων και κοινωφελών χώρων και κατά συνέπεια να συμβάλει στην προώθηση του Χωρικού Σχεδιασμού και στην ολοκλήρωση της εφαρμογής του Σχεδίου πόλης.
![](https://voreianews.gr/wp-content/uploads/2024/02/ampatzoglou-paidikes.jpg)
Αντικείμενο του έργου μέσω της παροχής των κατάλληλων εργαλείων ήταν αποκλειστικά η συλλογή και καταγραφή των κοινόχρηστων και κοινωφελών χώρων, η οργάνωση, αξιολόγηση και ιεράρχησή τους βάσει κριτηρίων ως προς την αναγκαιότητα απόκτησής τους για τον ευρύτερο Πολεοδομικό Σχεδιασμό του Δήμου.